Rodičia dnes musia byť opäť o niečo pozornejší, zatiaľ čo pred niekoľkými rokmi hrozila šikana či vážnejšie citové vydieranie alebo urážanie v školskom kolektíve, dnes je doba online a okrem šikany v škole narastá počet prípadov i takzv. kyberšikany. Dieťa tak nemusí mať zdanlivý kľud ani pri svojom počítači či hraní sa s mobilom .
Tieto zariadenia dnes skôr než k individuálnym hrám slúžia k vzájomnému prepojeniu a komunikácii, dokonca aj počas hrania hier. Urážlivá či ťažko znesiteľná veta tak dnes pokojne môže prísť elektronickou formou a dieťa môže zostať nesvoje. V takom prípade by ste mali zvážiť i túto možnosť, teda či sa nedostalo do konfliktu elektronickou formou, je to dosť možné. Na Facebooku sa s vysokou pravdepodobnosťou kontaktuje najmä s ľuďmi zo svojho okolia, čím môže byť jeho strach alebo citová podráždenosť ešte oprávnenejšia a teda silnejšia, kyber-vinník možno býva len pár krokov od neho, alebo s ním chodí do jednej triedy.
Spomenutá kyberšikana je dnes rozvinutá najmä v Spojených štátoch, kde si už dokonca vyžiadala niekoľko samovrážd, ale vôbec nie je vylúčené, že neexistuje aj u nás. Predsa aj my sme už dávno úspešne pripojení k sieti a žijeme životným štýlom sociálnych sietí, mobilov a počítačov a to najmä tie mladšie ročníky, čiže najzraniteľnejšia veková skupina, o akej práve v tomto článku píšem. Rozdiel je hlavne v tom, že v USA sa na základe samovrážd o danom probléme už vraví verejne a otvorenejšie, zatiaľ čo tu sme k danej téme o niečo apatickejší.
- Podľa výsledkov psychológov je na základe viacerých prípadov pravdepodobné, že dieťa či mladistvý sa s týmto problémom rodičom nezverí, aspoň nie sám od seba. A hľadať vinníka v elektronickej podobe pokiaľ dieťa nechce priznať pravdu, to býva dosť obtiažne, v mnohých prípadoch neriešiteľné.