Ak máte to šťastie, že sa vo vašom byte, alebo dome nachádzajú staré, klasické drevené podlahy, tak vám úprimne závidím. Ja ich mám na chalupe a môžem vám povedať, že žiadna z moderných podláh, nenahradí túto klasiku. Keďže tieto staršie kúsky potrebujú niekedy trošku zrekonštruovať, v nasledujúcich riadkoch vám prinášam ľahký a hlavne lacný postup, ako na to.
Viac času menej peňazí
Na začiatok ich budete musieť obrúsiť. Čím staršie, tým viac práce. Ak sa na nich navyše nachádzajú niekoľkoročné nánosy moridiel, lakov, či dokonca farby, tak vám držím palce. Ja osobne som tieto úkony robil pomocou klasickej vŕtačky, na ktorú som si zaobstaral nadstavec na brúsny kotúč. Toto riešenie je naozaj lacné, pretože spomínaný nadstavec stojí do piatich eur a brúsne papiere, ktoré sa naňho nasádzajú, iba niekoľko centov. Aj keď ich budete potrebovať niekoľko desiatok. Rýchlejšou voľbou je špeciálna brúska na podlahy. Môžete si ju aj požičať. Práca vám síce pôjde omnoho rýchlejšie, no miniete viac peňazí. Konečné rozhodnutie je len na vás.
Nezabudnite na kvalitné moridlo
Potom ako podlahy dobrúsite, ich nezabudnite aj namoriť. Ak by ste moridlo aplikovali na vrchnú vrstvu laku, nemalo by žiaden efekt. Do dreva sa totiž musí poriadne vpiť. Môžete vyskúšať aj vosk, alebo iné prípravky, no ja osobne som bol veľmi spokojný s bezfarebným bochemitom. Je to síce chémia, no z podlahy som sa nechystal jesť ani na nej pestovať zeleninu, takže som tento fakt opomenul.
Matný alebo lesklý, no hlavne odolný
Čo sa týka vrchného laku, tak vám odporúčam určite ten matný. Lesklý síce môže vyzerať pekne, no po čase sa aj tak zošúcha a podlahy nevyzerajú vôbec dobre. Ja som použil lodný lak, ktorý je tvrdší a teda aj dlhšie vydrží, je dostatočne odolný a vyzerá veľmi dobre. klasická plechovka vás vyjde okolo desiatich eur.