Šošovica je právom označovaná za kráľovnú strukovín. Jej domovinou je India, kde tvorí základ mnohých pokrmov. Táto strukovina má však bohatú históriu aj v našej krajine. Je považovaná za výborný zdroj energie. Je plná vlákniny a vitamínu C. V našich končinách je dobre známa, najmä klasická hnedá odroda. Okrem nej však poznáme i omnoho farebnejšie, zdravšie a chuťovo zaujímavejšie druhy.
Beluga šošovica
Tento druh šošovice odlíšite od tých ostatných veľmi jednoducho. Jej farba je totiž čierna a nestráca sa ani varením. Zároveň si zanecháva svoju konzistenciu, takže ak to aj s časom na sporáku trochu preženieme, nevznikne vám z nej rozvarená kaša. Pred tepelnou úpravou ju síce treba namáčať, postačí jej však i hodina či dve. Má veľmi príjemnú chuť. Niektorí ju prirovnávajú k orechom, či pečeným gaštanom. Slangovo sa nazýva aj kaviár vegetariánov.
Červená šošovica
Červená šošovica má v skutočnosti oranžovú farbu. Dostanete ju i v klasických potravinách. Na rozdiel od ostatných druhov, ju nemusíme pred varením namáčať, je totiž veľmi jemná. Vďaka tomu sa nám uvarí za pár minúť. Ak to však preženieme, rozpadne sa nám na neprehľadnú kašu. Jej chuť je veľmi svieža. Podporíte ju pridaním kvapky citrónu. Tento druh šošovice nie je vhodný na nakličovanie, pretože sa jedná o už olúpané plody.
Žltá šošovica
Ide o orientálny druh šošovice. Je veľmi obľúbená najmä v Tureckej kuchyni. Podobne ako červená, nepotrebuje namáčanie. Uvaríte ju približne za dvadsať minút. Presný čas však záleží aj od kvality konkrétnych semien. Jej výhodou je, že je veľmi dobre stráviteľná.
Zabudnite na prívarky a polievku
Zo šošovice sa u nás pripravujú najmä prívarky a polievky. Môžete ju však použiť aj ako náhradu klasickej prílohy, teda zemiakov, ryže, či cestovín. Výborne sa hodí aj do studených šalátov v kombinácií s všakovakou zeleninou, či dokonca ovocím.