Spôsob kŕmenia psov sa v priebehu posledných desaťročí zmenil a priniesol so sebou mnohé pozitíva, ale aj riziká. Nesprávna výživa sa podieľa vo veľkej miere na chorobnosti našich domácich miláčikov, ale aj na nedostatočnej výkonnosti. Akým najčastejším chybám by sme sa mali snažiť vyhnúť?
- Dlhodobé kŕmenie nevhodne vybraným krmivomje najčastejším rizikom. Prechod z pestrého, rôznorodého kŕmenia na jednotvárne kŕmenie kompletnými kŕmnymi zmesami priniesol so sebou zvýšené nebezpečenstvo podvýživy. Kompletné krmivá sú síce super pomocou pre zaneprázdnených majiteľov a zároveň aj dobrou voľbou pre zdravý spokojný život nášho zvieraťa, ak siahneme po tom pravom. Trh je zaplavený množstvom kompletných krmív, suchých i konzervovaných, pre menej skúseného majiteľa je často problémom sa v krmivách orientovať, preto sa najčastejšie rozhodujeme podľa ceny. Dlhodobým kŕmením jedným druhom krmiva, často najlacnejším, môže vznikať chronický nedostatok niektorých živín a látok pre metabolizmus. Najlacnejšie krmivá musia ušetriť na zdrojoch vstupných surovín, aby sa v nízkej cenovej hladine udržali. Týmto druhom krmiva so možno občas pomôcť, no nemalo by byť jediným zdrojom výživy psa.
- Nepravidelnosť v kŕmení a kŕmenie od stolaje veľkým problémom, ktorého sa dopúšťame. Okrem toho, že psa často kŕmime nevhodnou potravou (slaným, koreneným, sladkým), čím teda neprispievame k jeho zdraviu, stáva sa, hlavne pri malých psoch, že pes je v čase obvyklého kŕmenia už sýty z toho, že mu dáme piškóty, salámu a podobne. Potom pes neprijíma potravu preňho určenú , čo má za následok nedostatok živín, ktoré nevyhnutne potrebuje. Dôležité je pravidelné kŕmenie. Pozornosť treba venovať aj prekrmovaniu. Nadbytok potravy len škodí. Pribúdajú obézne psy, ktoré majú zvýšené riziko ochorení ako je napríklad cukrovka, porucha reprodukcie, ochorenie pohybového aparátu.