Časy sa menia a obdobie, kedy sa v socializme dalo nakúpiť všetko v prvotriednej kvalite sa minuli. Čo je však horšie staršie generácia sa veľa krát správajú, akoby Nežnej revolúcie ani nebolo. Prečo? Svojou dôverčivosťou a bezbrannosťou sa nechávajú využiť podvodníkmi, ktorí presne vedia, čo robia. Niekedy je na nich aj polícia prikrátka. Čo teda robiť, aby ste sa vyhli podozrivému obchodu a v prvom rade, ako ho spoznať?
- Každá internetová stránka dnes okrem svojho obsahu zobrazuje reklamy od Google, ktoré nikto nekontroluje. Preto, ak máte naozajstné úsilie niekoho okradnúť, môžete využiť internet. Tieto reklamy sa teda objavujú náhodne na stránke, ktorá s nimi nemá nič spoločné.
- Na zvýraznenie dôveryhodnosti nás často kliknutie na odkaz či obrázok presmeruje na podvodnú internetovú stránku. Tá síce vyzerá ako tak seriózne po grafickej stránke, no obsahovo jej chýba toho veľa, čo vás zaujíma. Alebo naopak, je zahltená príbehmi, ako sú ľudia spokojní po zakúpení produktu. Často sú fotky nepravé, a odhaliť to nie je ťažké. Nevyzerajú autenticky, ani zábery ani ľudia. Navyše sa na stránka objavuje fotografia doktora, ktorý má s tým skutočným spoločný len biely plášť. Preto sa nedajte na pochybné reči a hlavne fotky, ktoré nevyzerajú presvedčivo. Bolo by síce fajn, keby existoval liek na reumu, no žiaden taký nenájdete na internete.
- Ďalšie propagovanie takzvaných šmejdov spoznáte aj na sociálnej sieti. Neraz sú vytvorené falošné profily, kde sa ľudia chvália, čo im zabralo na rôzne zdravotné potiaže, či v akých hrncoch sa zaručene nič nepripáli. Vždy si preto pýtajte odkaz na webovú stránku či majiteľa, ktorého si môžete preveriť. Takéto firmy totiž fungujú ako schránkové, a ich adresa je buď vymyslená, alebo len poštová schránka.
Nakoniec musíte mať na pamäti, že oklamať človeka je jednoduchšie ako vymáhať škodu. Preto nenakupujte nič, čím ste si nie istí. O to viac to platí na internete, kde sa zločin ťažšie vystopuje a aj dokazuje. Vždy sa dožadujte dôkazov a skúmajte tovar ako aj spôsoby obchodníka.