Pod slovným spojením olej na drevo si väčšina z nás zrejme predstaví produkt chemického priemyslu, ktorý nesmie ani po nanesení v žiadnom prípade prísť do kontaktu s potravinami. V dnešnej dobe je táto dogma už vyvrátená, a tak môžeme siahnuť v regáli aj po oleji na drevo, ktorý sa dá bez obáv použiť na kuchynské pracovné dosky, jedálenské stoly, rôzne drevené podnosy či servírovacie vozíky. Všade tam je totižto vyššia pravdepodobnosť bezprostredného kontaktu olejom impregnovaného podkladu s potravinami. Nemusíte sa preto v žiadnom prípade obávať preniknutiu zdraviu škodlivých látok do potravín. Takýto olej na drevo je celkom určite bezpečným a certifikovaným produktom.
Olej na drevo, jeho kontakt s potravinami a ako ho nanášať
Nanášanie takéhoto oleja na drevo prebieha štandardným spôsobom a na drevený povrch ho možno aplikovať handrou, valčekom alebo štetcom. V tomto smere by sme dovolili odporučiť handru, ktorá nezanechá na dreve nijaké vlákna, respektíve viditeľnú štruktúru bežne zanechanú valčekom alebo štetcom. Po nanesení oleja handrou ho teda dobre rozotrieme po celej ploche povrchu. Vrstva oleja musí byť výdatná, avšak neznamená to, že ho na drevo jednoducho vylejeme priamo z konzervy. Na dreve ho zároveň musí byť také množstvo, aby okamžite nevsiaklo a zostalo tak na jeho povrchu. Výrobcom komunikovaný a odporúčaný čas vsakovania je 10 – 15 minút. Medzi prvým a ostatnými nánosmi oleja zároveň odporúčame počkať aspoň 24 hodín.
Väčšina materiálov, ktoré prichádzajú do kontaktu s potravinami, sú následne vystavené aj vyššiemu riziku rozliatia rôznych tekutín na ich povrchu, napríklad voda, čaj alebo káva. Vďaka naneseniu takéhoto oleja na drevo je danému povrchu poskytnutá aj vodovzdornosť. Pred nanášaním oleja je bezpodmienečne potrebné dbať na vyschnutý a kvalitne obrúsený povrch. Drevo je následne dobre ošetrené len vtedy ak už ďalšia vrstva nanesenia oleja doňho nevsakuje. Pri práci s olejom na drevo je rovnako nutné zabezpečiť dobré vetranie daného priestoru a nezabudnúť použiť osobné ochranné prostriedky. Interval opakovaného ošetrenie dreveného podkladu v budúcnosti závisí od viacerých faktorov, pričom hlavnými sú mechanické zaťaženie, druh dreva a úroveň vlhkosti. Akýkoľvek extrém pri niektorom z uvedených faktorov následne skracuje interval medzi jednotlivými cyklami ošetrenia dreva.
Množstvo ďalších zaujímavých informácií na podobné témy nájdete na internetovej stránke https://carodreva.sk.