Aj vy máte vo zvyku všetky „dobré“ veci odkladať, až ste jedného dňa zistili, že vaše priestory sú týmito „užitočnými“ vecami preplnené a prakticky ste ich za celý čas nijako efektívnejšie nevyužili alebo lepšie povedané- nevyužili ste ich vôbec? Toto je vlastne bežný problém, ktorý zastihne hádam každého druhého človeka a raz tak určite príde ten čas, kedy si veci musíme dať do poriadku. V upratanom, minimalistickom interiéri, ktorý má systém, sa určite budeme cítiť komfortnejšie, tak poďme na to!
Čo nám na preplnených častiach interiéru však vadí najviac je zrejme fakt, že vecí, ktoré skutočne pravidelne využívame a potrebujeme, tých je cca 70 % a ostatných 30 % spôsobuje jedine chaos a zdanie neporiadku či priamo bordelu.
Minimalistický štýl by nás tohto chaosu mohol zbaviť a každopádne ide o správnu cestu, ktorá efektívnym spôsobom nespraví očistu len nášmu interiéru, ale aj nášmu vedomiu, v daných miestnostiach sa predsa vyskytujeme pravidelne. Zeefktívnenie, očista a prakickejšie prevedenie priestoru sa ale nezaobíde bez rozumného triedenia.
Skúsme si tak pri rozbore položiť jednu efektívnu otázku- Ako často som danú vec používal? Na základe toho môžeme pomyselne triediť- potrebujem, vyhodím, darujem.
Hranicu by si mal určiť každý sám, ale povedzme, že sa zhodneme na intervale, kedy ste napríklad dané veci nepoužívali cca 15 mesiacov- to je myslím si jasný signál, že daná vec akurát zavadzia a pokiaľ je nám ľúto ju priamo vyhodiť, môžeme ju skúsiť predať cez internet, poprípade darovať. Pokiaľ vravíme o oblečení, môžeme si túto úvahu položiť sezónne, kedy ak sme za danú sezónu danú vec vôbec nenosili, signál je takisto jasný. Ale pokiaľ nechceme zakročiť radikálnejšie, danú bundu, sveter, mikinu,… môžeme skúsiť efektívne využiť kombináciou s textilom, v ktorom by celkový overal na nás pôsobil sympatickejšie.