Najväčším suchozemských živočíchom je slon, konkrétne slon africký. Okrem neho poznáme ešte ďalšie dva druhy, slona pralesného a indického. Tieto zvieratá skrývajú veľa tajomstiev, pritom o mnohých z nich ani len netušíme. Niektoré však našťastie áno.
- Najväčší žijúci slon
Slony africké, dorastajú do výšky štyroch metrov a váhy okolo štyroch ton. Ako najvyššie číslo sa však uvádza váha päť ton. Najväčší ,zdokumentovaný žijúci zástupca tohto druhu však vážil takmer jedenásť ton. Pre lepšiu predstavu, napríklad väčšie terénne auto váži okolo dvoch až troch ton a tie najväčšie nákladné vozidlá, majú maximálne dvanásť ton.
- Hrubá koža nestačí
Slony majú neskutočne hrubú kožu. Pred silnými slnečnými lúčmi ich však nedokáže dostatočne ochrániť. Preto si tieto zvieratá našli veľmi šikovný spôsob, ako svojej pokožke uľaviť. Namiesto opaľovacieho krému, si celé telo pokryjú bahnom. To slúži ako prirodzená vrstva, vďaka ktorej sa ku koži nedostanú slnečné lúče.
- Ženy by slonom nezávideli
Slony patria k rekordérom, čo sa týka dĺžky ich gravidity. Slonia samica je tehotná celých dvadsaťštyri mesiacov, teda dva roky. Našich, ľudských deväť mesiacov, je v porovnaní so slonmi, ozaj smiešnou dobou.
- Šéfkami sú ženy
Slonie stádo vedie vždy najstaršia a najskúsenejšia samica. Tá pozná všetky trasy, miesta s napájadlami, bezpečné úkryty a ďalšie užitočné veci. Svoje skúsenosti vždy odovzdáva druhej najstaršej samici.
- Čuch na prvom mieste
Slony patria k zvieratám s najlepším čuchom. Zdroj vody, dokážu vycítiť aj na vzdialenosť dvadsiatich kilometrov. So svojim chobotom, však dokážu i omnoho viac. Napríklad rozoznať pohlavie nás ľudí. Zahanbiť sa nenechajú ani svojim sluchom. Napríklad trúbenie iných slonov, počujú i vtedy, keď sa od nich nachádzajú desať kilometrov ďaleko.
- Chobot nadovšetko
Mnoho ľudí si myslí, že chobot slonom slúži na pitie vody. To však nie je pravda. Vodu doňho iba nasajú a nalejú si ju do úst. Používajú ho však aj na otrhávanie listov a konárov, alebo polievanie celého tela.